Mity o panelach fotowoltaicznych

przez | 23 listopada, 2020

Elementy fotowoltaik są toksyczne i nie nadają się do recyklingu

Informacje o toksyczności paneli słonecznych pochodzą jeszcze z czasów, gdy produkowano stare technologicznie elementy. Działo się tak jeszcze w okolicach 2010 roku. Rozwiązania te jednak bardzo szybko stały się przestarzałe i przestano ich stosować. Fotowoltaika – można ją recyklingować.

Obecnie około 95% wszystkich paneli składa się z ogniw z krystalicznego krzemu, otoczonego materiałem polimerowym. Nie wykorzystuje się już materiałów toksycznych z wyjątkiem minimalnych ilości ołowiu w lutowaniu. Jednak nawet te minimalne ilości ołowiu nie długo nie będą mieć zastosowania. W tej chwili pojawia się nowa technologia łączenia ściskanego.

Dodatkowo warto wiedzieć, że obecnie większość paneli wyprodukowanych w ostatnich 20 latach jest w użyciu. W ciągu następnych 10 lat wiele systemów i użytych rozwiązań osiągnie kres. Oczekuje się, że wówczas nastąpi duży wzrost odpadów, będą musiały zostać poddane recyklingowi. W tej chwili recykling fotowoltaiki to rozwijająca się branża, bo występują w niej materiały takie jak aluminium. Warto ponownie poddać je obróbce. Niemal wszyscy producenci dążą do zrównoważonego rozwoju.

Niebezpieczne elementy fotowoltaiki

Te niebezpieczne elementy paneli słonecznych jak cyna i ołów będą wyciekać jeśli będą w nieodpowiedni sposób składowane. Obecnie 85% elementów można poddać recyklingowi. Niektóre panele fotowoltaiczne mogą być naprawione i odsprzedane na rynku wtórnym po obniżonych cenach. Szkło, miedź, ołów i aluminium i niebezpieczne materiały półprzewodnikowe można odzyskać poprzez połączenie procesów mechanicznych i chemicznych, które mają niewielki wpływ na środowisko. Można je sprzedać na ponowne surowce.

Recykling fotowoltaiki jest również wart dużych pieniędzy. W najnowszych raportach szacuje się, że nawet 450 mln USD w 2030 roku i 15 mld USD w 2050 roku.

Recykling elementów fotowoltaicznych do prawdziwa korzyść dla wszystkich. Producenci mogą łatwiej utylizować nieużywane elementy, instalatorzy oszczędzają czas i opłaty, niebezpieczne substancje są przechowywane bezpiecznie. Ślad węglowy zmniejsza się, ponieważ ogniwa są wykorzystywane ponownie.

https://www.cleanenergyreviews.info/blog/top-myths-about-solar-panels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *