System fotowoltaiczny zwykle składa się z paneli słonecznych, falownika, odłączników, licznika wytwarzania fotowoltaiki i kabli. Kilka rzeczy, o których należy pomyśleć, rozważając instalację systemu solarnego:
- Im więcej paneli zmieścisz na swoim dachu, tym droższy będzie zakup i montaż systemu. Ale im więcej prądu wyprodukujesz.
- Energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne to prąd stały. Zanim będzie można go używać w domu, należy go przekonwertować na bezpieczniejszy prąd przemienny za pomocą skrzynki zwanej falownikiem. To jest często umieszczane na poddaszu.
- Warto zauważyć, że falownik nie ma takiej samej żywotności jak panele.
- Ze względów bezpieczeństwa odłączniki są również umieszczone przed i za falownikiem.
- Można zobaczyć wyświetlacz w czasie rzeczywistym, dzięki podłączeniom wewnątrz domu, ile energii elektrycznej system generuje. Dane te są wykorzystywane do obliczania Twojej taryfy gwarantowanej, która zapewnia gotówkę w zamian za wytworzenie własnej energii elektrycznej, jeśli jesteś do niej zarejestrowany.
Chcesz poznać koszt paneli fotowoltaicznych? Skorzystaj z kalkulatora, który pomoże Ci oszacować przybliżoną kwotę> fotowoltaika-promocje.pl
Jak powstają panele fotowoltaiczne?
Proces produkcyjny dobrej jakości obejmuje kontrole na każdym etapie – od sprawdzania i podłączania poszczególnych ogniw, po sprawdzanie paneli pod kątem wad przed opuszczeniem fabryki. Poniżej opisaliśmy ten proces na podstawie audytu fabryk fotowoltaicznych, który przeprowadziliśmy kilka lat temu.
1. Podłączanie ogniw słonecznych. Poszczególne ogniwa słoneczne są sortowane według mocy. Są one lutowane razem w ciągi, tworząc panel słoneczny (lub moduł). Zazwyczaj panel składa się z 60 komórek. Są sprawdzane pod kątem drobnych pęknięć lub innych wad za pomocą testów elektroluminescencyjnych. Uszkodzone komórki należy odrzucić.
2. Laminowanie. Komórki są umieszczone między warstwami, które je chronią. Warstwy są podawane do maszyny do laminowania, jak piekarnik, i stapiane w jedną. Należy to zrobić ostrożnie, aby nie tworzyły się pęcherzyki powietrza i nie uszkadzały izolacji elektrycznej panelu. Jeśli dostanie się wilgoć, żywotność może ulec skróceniu.
3. Wykończenie. Następnie wokół panelu umieszcza się ramkę, aby go chronić. Kluczem jest szczelność. Skrzynka przyłączeniowa jest dołączona do połączenia panelu z falownikiem za pomocą kabli. Połączenie między panelem słonecznym a falownikiem musi być wodoodporne i niezbyt szczelne, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na panel i nie uszkodzić ogniw.
4. Kontrola jakości. Test błysku z symulatorem światła słonecznego pomaga określić pojemność panelu. Panele fotowoltaiczne są następnie sortowane według ilości energii, jaką mogą wytworzyć, i odpowiednio wyceniane. Mogą być przeprowadzane dalsze kontrole jakości, na przykład w celu wykrycia pęknięć lub tzw. hotspotów.