Farmy fotowoltaiczne, cz. 2

przez | 5 listopada, 2021

Sprawdź pierwszą część artykułu: Farmy fotowoltaiczne, cz. 1

Ile kosztuje farma fotowoltaiczna? 

Koszty instalacji farmy fotowoltaicznej wynoszą zwykle od 3,5 do 7 zł za wat. Oznacza to, że farma słoneczna o mocy 1 megawata (MW) kosztowałaby od 3,3 mln do 5,44 miliona złotych

Liczby te opierają się na średnich kosztach krajowych SEIA w pierwszym kwartale 2020 r. Liczba, którą przytoczyłem powyżej, zakłada również, że masz już grunt, na którym można zbudować farmę fotowoltaiczną. 

Farmy słoneczne są znacznie tańsze w budowie i eksploatacji niż dachowe systemy fotowoltaiczne. Statystyki SEIA pokazują, że domowe systemy paneli słonecznych – które zwykle mają moc poniżej 20 kW – kosztują 11 zł za wat. 

fotowoltaika promocje

Innymi słowy, koszt za wat farmy fotowoltaicznej jest znacznie niższy niż połowa kosztu instalacji domowej energii słonecznej. 

Niski koszt farm fotowoltaicznych jest również powodem, dla którego przedsiębiorstwa użyteczności publicznej coraz częściej korzystają z farm fotowoltaicznych przy dodawaniu nowych mocy wytwórczych; jest nie tylko tańszy niż panele słoneczne na dachu, ale także konkurencyjny w stosunku do większości innych źródeł energii!

*** Generowanie leadów ***

Ile płacą dzierżawy farm fotowoltaicznych? 

Właściciele gruntów, którzy wynajmują swoją ziemię pod farmę fotowoltaiczną, mogą zarabiać od 1000 do 12000 zł na akr rocznie, według najlepszych stron internetowych zajmujących się dzierżawą gruntów fotowoltaicznych. 

To propozycja dla tych, którzy nie chcą budować własnej farmy fotowoltaicznej, a raczej pożyczyć swoją nieruchomość zewnętrznemu deweloperowi fotowoltaicznemu. 

Być może zastanawiasz się, dlaczego istnieje tak duży zakres stawek najmu. Dzieje się tak dlatego, że istnieje wiele różnych czynników w zależności od tego, gdzie się znajdujesz, które mogą wpływać na cenę obecną dzierżawy gruntów; obejmują one: 

  • Ceny gruntów w Twojej okolicy
  • Infrastruktura przesyłu energii elektrycznej w pobliżu Twojej ziemi
  • Zastępcze wykorzystanie twojej ziemi (tj. możliwy dochód z gospodarstwa rolnego)
  • Zapotrzebowanie na energię odnawialną w Twoim kraju
  • Zachęty państwowe i gminne dla operatorów farm fotowoltaicznych

Krótko mówiąc, kwota, jaką możesz zarobić, wydzierżawiając swoją ziemię pod farmę fotowoltaiczną, naprawdę zależy od warunków rynkowych w Twojej okolicy.

Umowy są zazwyczaj długoterminowe, od 15 do 20 lat, z możliwością przedłużenia nawet na 50 lat. Obejmują one również zmiany cen, aby uwzględnić inflację. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *