Jak ogrzać dom bez ogrzewania atmosfery?

przez | 5 kwietnia, 2022

Jeśli jesteśmy dobrze przygotowani, możemy zmniejszyć wpływ ogrzewania domów i mieszkań na atmosferę. Chociaż najbardziej efektywne rozwiązania wymagają początkowej inwestycji, istnieje również wiele prostszych i mniej kosztownych sposobów na podniesienie temperatury w domu bez zwiększania budżetu.  

zobacz: Fotowoltaika promocje

Ciepłe koce, grube skarpety i filiżanka gorącej herbaty to mile widziane dodatki, gdy zachodzi słońce, a wieczory stają się chłodne. I choć czasem to wystarcza, aby było nam miło i przytulnie, często musimy podkręcić kaloryfery, aby zachować pełen komfort, zwłaszcza w bardziej północnych lokalizacjach. Warto więc wiedzieć, skąd pochodzi Twoje ciepło i jaki ma wpływ na środowisko.  

Statystyki dotyczące ogrzewania budynków

Według najnowszego raportu GUS o zużyciu energii w 2018 r. w Polsce było 14,4 mln gospodarstw domowych. Z tego raportu wynika również, że najczęstszym źródłem ciepła w Polsce jest ciepło sieciowe (40,3%) – które jest wytwarzane głównie z paliw kopalnych – węgiel kamienny (33%), gaz ziemny (13,1%), drewno opałowe (8,7%) i energia elektryczna (2,6%). Oprócz tego więcej energii zużywa się w starszych budynkach, które borykają się z ucieczką ciepła z powodu niewłaściwej (lub braku) izolacji ścian. W efekcie do ogrzania domu potrzeba jeszcze więcej ciepła. 

Przeczytaj też: Jak pozyskać klientów

Ogólnie budynki odpowiadają za około 38% emisji gazów cieplarnianych w Polsce – ale nie musi tak być. Jak wskazuje WWF, termomodernizacja budynków pozwoliłaby na zmniejszenie zużycia energii o 35-80%. Przedstawiciele Krajowej Agencji Poszanowania Energii liczą, że z kolei zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach pozwoliłoby zredukować emisję gazów cieplarnianych o ponad 46 mln ton – i prawie 90 tys. ton pyłów rocznie. 

Jest jednak mały haczyk: najlepsze rozwiązania wiążą się z większymi kosztami finansowymi. Dobrą wiadomością jest to, że osoby, które planują termomodernizację lub zmianę źródła ciepła o dużej emisji, mogą skorzystać ze specjalnych grantów mających na celu pomoc w tej transformacji. Szczegóły można znaleźć w wydziałach ochrony środowiska odpowiednich urzędów miejskich w całej Polsce. 

Sposoby na zmniejszenie kosztów ogrzewania

Jeśli nie planujesz dokonywać żadnych inwestycji, ale nadal chciałbyś ogrzać swój dom w bardziej zrównoważony sposób, możesz to zrobić na kilka sposobów: 

  • Sprawdź, czy grzejniki są w dobrym stanie. Jeśli grzejnik wydaje nietypowe dźwięki lub górna część grzejnika jest zimna z ciepłym dnem, oznacza to, że nie działa prawidłowo. Grzejnik możesz wywietrzyć sam lub z pomocą fachowca. 
  • Odsłoń grzejniki. Jeśli przykryjesz grzejniki meblami lub powiesisz na nich pranie, ciepło zostanie uwięzione. To wymaga więcej energii do ogrzania pomieszczenia. 
  • Trzymaj ciepło w środku. Przecieki pod drzwiami, szczeliny w oknach i nieszczelne szczeliny montażowe z przewodów powodują, że zimno przenika do Twojego domu. Właściwe uszczelnienie zmniejszy chłodzenie. 
  • Skorzystaj z okazji! Otwieraj okna, gdy wyjdzie słońce – to pomoże ogrzać pomieszczenie swoimi promieniami. Po zakończeniu pieczenia lub podgrzewania jedzenia w piekarniku pozostaw drzwi otwarte. To dobre źródło dogrzewania! 
  • Wentyluj głową. Wentylacja pomieszczenia sprzyja dobremu samopoczuciu, ale zimą lepiej wybrać inne podejście. Otwórz wszystkie okna jednocześnie na kilka minut, pamiętając o wcześniejszym wyłączeniu ogrzewania. W ten sposób możesz szybko przewietrzyć mieszkanie, a także szybko przywrócić żądaną temperaturę w pomieszczeniu. 

Ogrzewanie domu jest ważnym elementem Twojego śladu węglowego. Wdrażając te kilka wskazówek, możesz skutecznie zredukować emisję CO2 w wymierny sposób! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *