Farma fotowoltaiczna – kluczowe kwestie do rozważenia

przez | 16 stycznia, 2023

fotowoltaika promocje

Oto najczęściej zadawane pytania przez osoby zainteresowane uruchomieniem farmy fotowoltaicznej na swojej posesji: 

1. Ile ziemi potrzebuje farma fotowoltaiczna? 

Według GTM Research, przy całym sprzęcie i przestrzeni między rzędami paneli, farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW zwykle potrzebuje 6-8 akrów.

Pamiętaj, że przy dużych projektach fotowoltaicznych nie potrzebujesz tylko miejsca na panele słoneczne. Ziemia jest również potrzebna, aby pomieścić sprzymierzone urządzenia, takie jak falowniki, a między rzędami paneli słonecznych należy pozostawić przestrzeń, aby umożliwić dostęp do napraw i konserwacji. 

*** Generowanie leadów ***

2. Jak długo trwa budowa farmy fotowoltaicznej? 

W zależności od wielkości projektu fotowoltaicznego i liczby pracujących nad nim osób, budowa farmy fotowoltaicznej może być zakończona w ciągu kilku miesięcy. 

Usytuowanie i wydawanie pozwoleń jest jednak dużo bardziej skomplikowane. Uzyskanie wszystkich niezbędnych zgód i kontraktów na farmę fotowoltaiczną może zająć 3–5 lat.

Gdy farma fotowoltaiczna jest gotowa, wymaga niewielkiej konserwacji i może być serwisowana około 3-4 razy w roku.

3. Ile pieniędzy możesz zarobić na farmie fotowoltaicznej? 

Jeśli chodzi o przychody, możesz zarobić 150 000 zł rocznie, sprzedając energię elektryczną z farmy słonecznej o mocy 1 MW. 

Oto wyjaśnienie, w jaki sposób farmy fotowoltaiczne generują przychody. 

Elektrownie fotowoltaiczne na skalę przemysłową sprzedają swoją energię poprzez zawarcie umów zakupu mocy do ich wytwarzania na hurtowym rynku energii elektrycznej. Można to zrobić za pomocą rynków energii elektrycznej.

Według indeksu P25 LevelTen Energy , w Q4 2019, energia słoneczna notowane na 110 zł za MWh . (Wskaźnik P25 pokazuje 25. percentyl umów PPA [25% umów PPA sprzedawanych za mniej niż ten, podczas gdy 75% sprzedawano za wyższe], a zatem jest to dość konserwatywna liczba). 

Na podstawie średniej krajowej z czterech szczytowych godzin słonecznych dziennie wiemy, że przeciętna farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW wytwarzałaby 1460 MWh rocznie. Oznacza to, że przeciętna farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW może spodziewać się rocznych przychodów w wysokości około 160 000 zł rocznie . 

Są to oczywiście tylko średnie wartości i będą się różnić w zależności od takich czynników, jak produkcja energii słonecznej w Twojej okolicy i aktualny wskaźnik wytwarzania energii słonecznej na rynku hurtowym.   

Ponadto należy pamiętać, że istnieją duże różnice w wartościach PPA w oparciu o hurtowe ceny energii elektrycznej na obszarze Twojej Regionalnej Organizacji Przesyłowej.

Przeczytaj także: Farmy fotowoltaiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *