Wady i zalety paneli słonecznych

przez | 5 sierpnia, 2021

Zastanawiasz się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne? Sprawdź kalkulator i oblicz przybliżony koszt fotowoltaiki.

ZALETY ENERGII SŁONECZNEJ

Zalet energii słonecznej jest wiele. Nadal istnieje wiele pytań dotyczących energii słonecznej na temat jej ekologicznych referencji, tak jak jest teraz.

Ale najpierw spójrzmy na korzyści środowiskowe i finansowe energii słonecznej:

Energia słoneczna zmniejsza emisje dwutlenku węgla

Ponieważ energia słoneczna opiera się głównie na słońcu, głównym sposobem, w jaki energia słoneczna ma pozytywny wpływ na środowisko, jest redukcja emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. W przeciwieństwie do paliw kopalnych energia słoneczna nie zużywa żadnych zanieczyszczeń. Nie potrzebuje też do funkcjonowania innych zasobów poza czystą wodą.

Panele słoneczne zmniejszają zależność od krajowej sieci energetycznej… i emisje dwutlenku węgla

Korzystanie z energii słonecznej pomaga drastycznie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej z krajowej sieci. Według Energy Saving Trust przeciętny dom, w którym wdrożono system fotowoltaiczny (PV), mógłby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 1,3 do 1,6 tony rocznie .

Energia słoneczna jest zrównoważona

Ponieważ globalna populacja nadal rośnie, zasoby te wkrótce znikną. Ponieważ energia jest wykorzystywana ze słońca, źródło zasilania układu słonecznego jest nieograniczone, dopóki istnieje słońce.

Zmniejsza to obciążenie ograniczonych zasobów, takich jak węgiel, ropa i gaz ziemny, które przyczyniają się do globalnego ocieplenia. 

Panele słoneczne są długotrwałe

Istnieje wiele możliwości ulepszeń w procesie produkcyjnym. Technologie solarne mają długą żywotność — około 30 lat, przy stosunkowo niskich kosztach utrzymania.

Oczywiście w ostatecznym rozrachunku jest to również korzystne dla środowiska. Przy mniejszej potrzebie wymiany i konserwacji, co może skutkować dużą ilością odpadów.

Energia słoneczna zmniejsza zanieczyszczenie wody

Jak każdy proces produkcyjny, wytwarzanie paneli słonecznych nadal wymaga użycia pewnej ilości wody.

Jednak całkowita ilość wody wymagana do energii słonecznej jest nadal znacznie mniejsza niż w przypadku innych źródeł energii, które potrzebują wody do celów chłodzenia.

Solar zwiększa wartość nieruchomości

Każdy kilowat zainstalowanej energii słonecznej zwiększa ogólną wartość odsprzedaży nieruchomości.

Technologie solarne z pewnością można uznać za długoterminową inwestycję dla właściciela domu.

Może być stosowany na gruntach niewykorzystanych

Instalacja fotowoltaiczna może być umieszczona prawie wszędzie. Co oznacza, że ​​tereny brunatne lub obszary nadające się do zamieszkania mogą być wykorzystywane do paneli słonecznych bez zbytniego zakłócania dzikiego życia.

Energia słoneczna zapewnia dostępną energię elektryczną użytkownikom poza siecią

Energia słoneczna udostępnia energię elektryczną użytkownikom, którzy mieszkają w odległych obszarach i nie zawsze mają do niej dostęp, o ile mają dostęp do światła słonecznego.

WADY ENERGII SŁONECZNEJ

  • Pomimo zdolności paneli PV do wytwarzania energii elektrycznej, ogrzewania i odsalania wody, koszt i wydajność nadal stanowią kluczowe bariery uniemożliwiające jej zastosowanie na całym świecie.
  • Podczas gdy systemy paneli słonecznych w końcu zwracają swoje koszty, żywotność technologii jest zwykle pomijana. Zasadniczo powinien przejść przez prawidłowy proces recyklingu, ale często tak się nie dzieje.
  • Rozważając również energię potrzebną do wydobycia, produkcji i utylizacji, pojawia się wiele pytań dotyczących tego, czy energia słoneczna jest naprawdę czysta.

Baterie do paneli słonecznych

Oprócz tych wad energii słonecznej pojawia się również kwestia baterii.

Potrzebne są wysokowydajne akumulatory , aby umożliwić krajom o niskim nasłonecznieniu przechowywanie zgromadzonej energii słonecznej na później.

Baterie zawierające szereg substancji chemicznych, lit, cynk (anoda), mangan (katoda) i potas, które należy wydobyć.

W tym momencie wpływ energii słonecznej na środowisko zaczyna być mglisty.

Chociaż daleko nam do pełnego zasilania czystymi źródłami energii, z pewnością dokonaliśmy znacznego postępu w ciągu ostatniej dekady.

Ale musimy stąpać ostrożnie. Ważne jest, aby rozważyć zalety energii słonecznej, jednocześnie uznając potencjalne negatywy energii słonecznej i jej wpływ na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *